previous pauseresume next

معرفی

رسالت واحد :

آزمايشگاه كلينيكال و بانک خون مركز آموزشی درمانی پژوهشی امید با طرح واگذاري به بخش خصوصي از بهمن ماه ۱۳۹۶ و با برگزاري مناقصه در اختيار دکتر سعيد مويد نيا با مدرک تحصیلی دکترای کلینیکال پاتولوژی قرار داده شده است هدف از اين واگذاري بالا بردن سطح كيفيت خدمات در راستاي تامين انتظارات بيماران، پزشكان و سازمانهاي بيمه گزار و با هدف رضايتمندي مسئولين مركز و ساير ذينفعان بوده است .

بخش فنی و جوابدهی آزمایشگاه بیمارستان در طبقه اول ساختمان شماره ۳ و پذیرش و نمونه گیری در حال حاضر در انتهای طبقه همکف ساختمان شیمی درمانی واقع گردیده است.

آزمایشگاه بیمارستان بصورت ۲۴ ساعته فعال بوده و ساعت پذیرش مراجعین سرپایی از ساعت ۶:۳۰ صبح می باشد، که نیاز به وقت قبلی ندارد. بیماران محترم می توانند با اخذ دستور انجام آزمایش از پزشکان بیمارستان و سایر پزشکان به قسمت پذیرش آزمایشگاه مراجعه نمایند.

 

پیغام مسئول واحد:

طراح اوليه مديريت آزمايشگاه بر اساس ISO 15189 و پروتكل دريافت لوح كيفيت از وزارت بهداشت و درمان، انتخاب و اهداف زير را سرلوحه كارخود قرار داده است :

 - تلاش مستمر در زمينه افزايش كيفيت ارائه خدمات

 - رضايتمندي مشتريان داخلي و خارجي

 -گام برداشتن در راستاي اجراي متدهاي استاندارد ‌آزمايشگاهي و كاهش عوامل ايجادكنندهً خطا در نتايج آزمايشگاهي با اجراي فراگير برنامه كنترل كيفي و با در نظر گرفتن شرايط موجود

 - تلاش در جهت آموزش كاركنان جهت ارتقا سطح آگاهي و كيفيت عملكرد آنها

 - ارتقاء سطح خدمات و تامين انتظارات مشتري

 - ارتقاء سطح كيفيت دستگاه هاي قديم

 - خريد دستگاه هاي جديد

 - ارتقاء مواد مصرفي و كيتهاي آزمايشگاهي داراي تائيديه معتبر جهاني و مركز رفرانس

 - ارتقاء سطح كيفيت خدمات و تامين انتظارات ذينفعان

 - پايبندي به اخلاق حرفه اي و اجتماعي با تاكيد بر درستكاري كيفيت بالاي خدمات و تعهد به اصول قانوني

 - درك بيشتر نيازمنديهاي بيماران و مشتريان جهت دستيابي به سطح خشنودي آنها

 - جذب نيروهاي انساني آموزش ديده و داراي سوابق اخلاقي مثبت و تلاش جهت افزايش دانش سازماني و سطح رضايت مندي كاركنان

 - ايجاد مكانيزم هايي در جهت افزايش تعداد مراجعين

 - آگاهي و ايجاد تعهد و وظيفه در مديريت و تمامي كاركنان اين آزمايشگاه در سطوح مختلف در استقرار و حفظ مديريت كيفيت بر اساسISO 15189  و مشاركت فعال آنها

و در نهايت آنچه را كه با همديگر پيمان بسته ايم به صورت پيوسته اجرا نمائيم و در پيمان خود مستمراً متعهد باشيم، انتقادات و خطاهاي موجود را تحليل كرده و از نتايج آن در جهت بهبود كار استفاده نماييم.

  

واحدهاي تحت پوشش:

 پذيرش

در اين واحد نسخه بيماران مورد بررسي قرار گرفته و چنانچه امکان و شرايط تست هاي مورد نظر وجود داشته باشد پذيرش رايانه اي نسخه ها بر اساس تعرفه هاي جاري طبق قراردادهاي منعقد با سازمان هاي بيمه انجام مي شود. از آنجايي که شرايط بيماران قبل از نمونه گيري حائز اهميت مي باشد, از مراجعين محترم خواهشمنديم همکاري کامل را با مسئولين پذيرش به منظور پاسخ گويي به سوالات مربوطه به عمل آورند.

جوابدهي

نتايج آزمايشات انجام شده, پس از تائيد مسئول هر بخش, تحويل مسئول جوابدهي مي گردد و اين نتايج وارد نرم افزار مخصوص شده، از جواب ها چاپ گرفته مي شود، و سر انجام پس از تائيد مسئول فني جهت ارائه به بيماران ذيربط در کمترين زمان ممکن آماده مي شود.

 نمونه گيري

نمونه گيري در هر آزمايشگاه يکي از مهمترين بخشهاست بطوري که نمونه ي مناسب با کيفيت جوابدهي ارتباط مستقيم دارد. در اين آزمايشگاه نمونه گيري توسط پرسنلي کاملاٌ مجرب و کارآزموده و به روش خلا (ونوجکت) در بخش خونگيري صورت مي پذيرد و همه سعي مان اين است که بتوانيم با کمترين درد بهترين خونگيري را در کمترین زمان ممکن به انجام برسانيم. 

 بيوشيمي خون

در اين بخش که يکي از مهمترين و فعال ترين بخش هاي هر آزمايشگاه پزشکي مي باشد مجموعه متنوعي از آزمايشات انجام مي گيرد مانند: 

آزمايشات قند، اوره، چربي خون، آنزيم هاي کبدي و قلبي، سديم پتاسيم آهن و... که با دستگاه Hitachi 917  و گازهای خونی با دستگاه

Premier 3000 Gem مي باشد که با اين دستگاهها طيف وسيعي از تستهاي تخصصي بيوشيمي  را در زمان بسيار کوتاهي به انجام مي رسانند.

 آناليز ادرار

در اين بخش نمونه هاي ادرار از نظر خواص مختلف فيزيکي و شيميايي و ظاهري به صورت ماکروسکوپي و ميکروسکوپي مورد بررسي قرار مي گيرند.

 انگل شناسي

در اين بخش نمونه هاي مدفوع بيماران به صورت ميکروسکپي از نظر انواع انگل هاي کرمي و تک ياخته اي مورد بررسي قرار مي گيرند.

 هورمون

اين بخش نيز يکي از مهمترين بخش هاي آزمايشگاه مي باشد که با استفاده از تجهيزات مدرن و کيت هاي معتبر، طيف وسيعي از هورمون ها و شاخص هاي سرطان با روش بسيار دقيق مورد آزمايش قرار مي گيرند.

اين بخش مجهز به دستگاه کمي لومينسانس Advia centaur CP محصول شرکت semens آلمان مي باشد. كه جهت انجام كليه آزمايشهاي هورموني، تومور ماركرها، پانل هپاتيت و ايدز با روش فوق حساس chemiluminescence بصورت تمام اتوماتيك با استفاده از كيتهاي اختصاصي ساخته شده توسط كمپانيsemens  آلمان مورد استفاده قرار مي گيرد.

 هماتولوژي و انعقاد

 در اين بخش نمونه خون بيماران از نظر شمارش گلبول هاي سفيد، قرمز، پلاکت ها و نيز شمارش افتراقي انواع گلبول هاي سفيد جهت تشخيص انواع کم خوني (آنمي) و سرطان هاي خون توسط دستگاه سل کانتر Advia 2120i  و Sysmex KX21 و نيز بررسي ميکروسکوپي سلول ها مورد سنجش قرار مي گيرند. و نيز آزمايشات انعقادي با دستگاه هاي كواگولومترCA-1500 Sysmex انجام مي شود. و در این بخش اندازه گیری سرعت رسوب گلبولهای قرمز ( ESR ) توسط دستگاه تمام خودکار انجام می شود.

 ايمنولوژي

در اين بخش با استفاده از متدها و تجهيزات مختلف مانند دستگاه کمي لومينسانس Advia centaur CP, MINI VIDAS  و دستگاه الايزا ريدر و ميکروسکوپ فلورسنس وضعيت سيستم ايمني بدن و مقاومت و يا ابتلا به انواع بيماري هاي ويروسي، باکتريايي و يا بيماري هاي روماتولوژيک مورد بررسي قرار مي گيرند.

الکتروفورز

الكتروفورز  Hb و پروتئين‌هاي سرم به روش كاپيلاري، الكتروفورز پروتئين‌هاي ادرار به روش SDS-Page ؛ ايمونوالكتروفورز پروتئين‌هاي سرم و ادرار به روش كاپيلاري و ايمونوفيك سيون، ایزو الکتریک فوكوزنيك (IEF) مایع نخاع و سرم مربوطه جهت تشخیص  OCB با استفاده از دستگاه Sebia Hydrasys2 انجام می گیرد.

HPLC

تشخیص و اندازه‌گیری بسیاری از داروها، اسیدهای آمینه، Hb A1C و ... با روش  HPLC از حساسیت، دقت و صحت بالائی برخوردار می‌باشد و به عنوان روش مرجع برای تشخیص و اندازه گیری آنها می‌باشد. بخش HPLC  مفتخر است با وجود نیروهای متخصص و سیستم‌های پیشرفته HPLC اندازه‌گیری بسیاری از داروها از قبیل فنوباربیتال، کاربامازپین، والپرات سدیم، لاموتریژین، گاباپنتین و... اسیدهای آمینه از قبیل فنیل آلانین، تیروزین و ... با استفاده از نمونه پلاسما، ادرار و نیز اندازه گیری کاتکول آمین‌ها نظیر اپی نفرین، نوراپی نفرین، دوپامین خدمات ارزنده‌ای به جامعه آزمایشگاهی و نیازمندان نتایج این آزمایش‌ها ارائه نماید.

توکسیکولوژی

در این بخش اندازه گیری اندازه گیری فلزات در خون و مس ادرار با دستگاه Varian 240Z انجام می گیرد.

 سرولوژي

در اين بخش آزمايشاتي نظير CRP, ASO, RF, Wright, Widal و ... جهت بررسي بيماري هايي از قبيل: تب مالت, حصبه, سيفليس, روماتيسم  قلبي و ... مورد بررسي قرار مي گيرند.

 ميكروب شناسي

در اين بخش که يکي از مهمترين بخشهاي آزمايشگاههاست، انواع نمونه هاي ادرار، مدفوع، خون، ترشحات واژن، مجرا، بيني و گلو و... از نظر وجود انواع باکتري ها به صورت بررسي ميکروسکوپي و انجام کشت مورد بررسي قرار مي گيرند.

اين بخش مجهز به دستگاه FX40 و Bactec 9050 مي باشد که سيستم اتوماسيون کشت خون است و باعث کاهش زمان گزارش نتايج مثبت کشت خون مي شود

 قارچ شناسي

در اين بخش نمونه هاي پوست، مو و ترشحات بدن به صورت ميکروسکوپي و انجام کشت از نظر وجود انواع قارچ هاي پوستي (درماتوفيت ها) و قارچ هاي احشايي مورد بررسي قرار مي گيرند .

 مولکولی

در این قسمت تستهای عفونی با روش  PCR بشکل کیفی و یا کمی با دستگاه های پیشرفته مانند Taq Man انجام می شود. 

 كنترل كيفي

دپارتمان مدیریت کیفیت آزمایشگاه، مسئولیت بررسی نتایج و کنترل کیفیت تمامی آزمایش‌ها را در قالب Quality Plan بر عهده دارد و با استفاده از نرم‌افزارهای استاندارد و نمونه‌های کنترل کیفی داخلی (IQC) و خارجی (EQC) تمامی مراحل قبل، حین و پس از آزمایش را مورد ارزیابی دائمی قرار می‌دهد.

 

ويژگي منحصر به فرد اين واحد:

بنا به درخواست پزشکان محترم کليه تستهاي اورزانسي و اکثر تست هاي غير اورزانسي در کمتر از ۱.۵ ساعت انجام مي شود.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن ۰۲۱۰ ۳۲۳۳ ( ۱۰ خط ) با  داخلی ۲۰۳۹ و یا ۲۰۳۳ تماس حاصل فرمایید و یا از طریق گزینه برای بیماران که در سایت موجود است اقدام فرمایید .

 

 

   لیست آزمایشات بر پایه طبقه بندی بیماریها  (Panel based diseases lab tests list)

Description: http://tehranpars-hospital.com/UploadCenter/lab1.jpg

Description: http://tehranpars-hospital.com/UploadCenter/lab2.jpg

Description: http://tehranpars-hospital.com/UploadCenter/lab4.jpg

Description: http://tehranpars-hospital.com/UploadCenter/lab3.jpg